Cıhangır Mah., Burnaz Cad.,
Ziraat Sok. 14/B - Avcilar- ISTANBUL

suprotec@mail.com.tr      

0 546 438 27 27
0 546 603 36 36
0 542 733 72 56

suprotec Tum urunler

KAMYON ŞÖFÖRLERİ İÇİN SUPROTEC

14
com_content.article
(0 votes, average 0 out of 5)
KAMYON ŞÖFÖRLERİ İÇİN SUPROTEC0 out of 50 based on 0 voters.


Yük taşımacılığında ‘Suprotec’ nasıl çalışıyor? Ağır yük otomobilleri ile küçük arabaların, minivanların, ciplerin ve roadsterların arasındaki fark nedir? İlk bakışta – boyutları dışında hiç bir şey. Buna rağmen, miktarın kaliteye dönüşme kuralı burada da geçerlidir ve prensip olarak boyutları, ağır yükleri çok uzun mesafelere taşımak için yaratılan güçlü yük otomobillerini bütün geri kalan otomobil dünyasından ayıran özellikleridir. YÜK TAŞIMACILIĞI İÇİN YAĞ KATKI MADDELERİ. OTOMOBİL ŞOFÖRLERİ İÇİN SUPROTEC.

Şoförlerin ‘elitini’ temsil eden ve gurur verici ‘kamyon şoförü’ unvanını taşıyan sürücüler tarafından kullanılan ağır yük taşıtlarını diğerlerinden ayıran başka bir özellik ise taşıdıkları malın son derece büyük sorumluluk gerektirdiği ( genelde bir kamyon kasasında bulunan malların tutarı on binlerce ve yüz binlerce dolar edebilir ) ve teslimat belirli bir sürede yapılması gerektiğidir. Kamyon şoförünün teslimat yerine geç kalmaya hakkı yoktur, teslimatta gecikme bir işletmeyi çökertebilir. Özetle bugün taşımacılık şirketleri ağır yük taşımacılığındaki yüklerin teslimat programlarını saatlere, hatta dakikalara bölüyorlar, bir saatlik gecikme çok pahalıya mal olabilir - şoförün maaşından kesilmesi veya şoförün elinden kamyonun alınması gibi sonuçlar doğurabilir. Bu yüksek profesyonel sorumluluk gerektiren durumu daha da ağırlaştırıp, şoförlerin işini – malı bütünüyle ve zarar görmeden ve zamanında teslim etmesini zorlaştıran dış etkenler de mevcuttur. Bu faktörler aşağıda sayıldığı gibidir:

-          Kalitesiz Rus oto servisi, özellikle ‘yol kenarı’ – yağ değişimi motor veya vites kutusunda arızalarla sonuçlanabilir.

-          Kalitesiz yakıt - özellikle dizel; yazlığı ve kışlığı da.

-          Kalitesiz yağlar – Rusya’da ünlü markalar adında sahte yağlar satılıyor. Bunların birçoğu yollarda satılıyor.

-          Uzun süren Rus kışları ve keskin mevsim geçişleri: bazen şoförler sabah bir iklim kuşağından yola çıkıp akşam kendilerini başka bir iklim kuşağında buluyorlar, otomobilin bağlantıları yüksek ısı baskısına maruz kalıyor.

-          Kötü Rus yollarının gerektirdiği sık sık sürüş rejimini değiştirmek – tam da bu değişiklik yüzünden ( otomobili çalıştırmak, vites değiştirmek, durmak vb. ) otomobilin motor, vites kutusu ve redüktör gibi en önemli mekanizmalarında aşınmalara yol açıyor.

 

Ama, her hayırda bir şer vardır!

 

Kamyon şoförlerinin profesyonelizmi ile, ağır yük arabalarının ana bağlantılarında kullanıldığında, onların değişik sürüş rejimlerinde emniyetli çalışmalarını ve şoförlerin zorlu Rus yollarındaki rekabet edebilirliğini arttıracak benzersiz ‘Suprotec’ yağları ve katkı maddelerini birleştirmeyi öneriyoruz. SK ‘Suprotec’, piyasada 10 yılı aşkın sürece var olan, güvenilir marka olarak tanınan, motor tamiratını erteleyen hatta birçok durumda yerini tutan, otomobilin aşınmış bağlantı ve mekanizmalarını iyileştiren maddelerdir.

 

SUPROTEC YAĞLAYICI KOMPOZİSYONLARI NEDİR ( Bundan sonra SK SUPROTEC olarak anılacak ) VE NASIL ÇALIŞIYORLAR?

 

Otomobilin olağan çalışma aşamasında, SK Suprotec, ‘sürtünen ikililerin yüzey’ sistemlerinin ( mesela kol – piston halkası, şaft – eksen yatağı ) sürtünme bölgesinde önce ‘sorunlu’, yoğun aşınma ve deformasyona maruz kalan yerlerde oluşumlar kurulmasına izin veriyor. Bu katmanın, yağ tutucu,sürtünme ve aşınma önleyici özellikleri, üzerinde oluştuğu zeminden on kat daha güçlüdür. Şimdi bakalım – motora SK Suprotec eklenmesinin sonucunda meydana gelen bu yeni oluşum nasıl çalışıyor? Yeni oluşum, yüksek basınç ve ısı merkezlerinde, yüksek karbon içerikli ve başka element katkılı demirden kristal strüktürde polimoleküler bir katman oluşturuyor.

 

Bu yeni oluşumun ( koruma katmanı ) faydaları nelerdir?

 

Öncelikle, bu 5-15 mikrometre kalınlığındaki katman, silindir kolunun sürtünme yüzeylerindeki silindir-piston grubu ( özellikle VMT ), piston halkalarının ön ve yan sürtünme yüzeyleri gibi detaylarda aşınmayı kısmen azaltıyor, bu da motorun ana bağlantısındaki gaz geçirmezliği oldukça arttırıyor.

İkinci sırada, katmanın yoğun ve sabit yağ tutma özelliği, sadece daha ‘kalın’ kat yağ çekmekle kalmayıp, aşınma ve tamamen yanmamış yakıtın yan ürünleri sübmikron parçacıklarını da çekiyor, ki bu da piston kanallarındaki halkalar için artı yoğunlaştırıcı bir çevre yaratmaktadır.

Daralmanın sonucunda, hava yükleminin kaybı standart değerlere kadar ulaşıyor ( yeni motordaki gibi ), kompresyon düzelip silindirlerle birleşiyor. Yakıt – hava karışımı oranının düzelmesi ( gereksiz havanın en iyi göstergesi ), yakıtın yanma kalitesini yükseltiyor, bunun sonucunda da motorun gücü artarken, yakıt tüketimi ve çevreye yayılan zararlı gazların miktarı azalıyor.  

Üçüncü yerde, ‘piston halkası – kanal – kol’ bağındaki yoğunlaşma, otomobilin çalışma esnasında, karterde bulunan çalışma maddesinin genişlemesinden doğan kayıpları ( motorun indikatör Enerji Dönüşüm Verimliliği katsayısının artışı ) ve yakıt tüketimini azaltır, çünkü piston kanalında halkanın etrafında akarken, yağın büyük kısmı yakıt kamerasında kalıyor.

 

Dördüncü sırada, daha ‘kalın’ yağ katmanı, yarı sıvı ve hidrodinamik sürtünme bölgelerindeki sürtünme rejiminin yerini alıyor ( ‘yağ çorabının’ çalışması ). Bunun sonucunda, sürtünme kaybı azalırken, motorun mekanik enerji dönüşüm verimliliği artar. Bu da en yeni motorlarda bile yakıt tasarrufu ve motor gücünde artış sağlar.

Beşinci sırada, ısınmamış ( soğuk ) motor çalıştırıldığında, yeni koruyucu oluşumun yüksek sabitlikteki yağ tutma özelliği sayesinde, kol eksen yatağının yüzeyine 100-200 devir daha erken çıkar, motor durdurulduğunda ise bir o kadar erken ‘yatar’, bu da ek parçaların ve krank milinin aşınmasını azaltır. Koruma katmanının yüksek sürtünme azaltıcı özellikleri sayesinde, sürtünme güçlerinin aşılmasındaki kayıplar azalıyor, bu da motorun sadece ‘ekonomik’ göstergelerini değil, çalıştırma anı başta olmak üzere, onun teknik özelliklerini de yükseltir. Bunun sonucunda otomobilin çalıştırılması daha hızlı ve daha az yakıt karışımı ile gerçekleşir ( böylelikle yakıttaki kurumlar azalır ).

Altıncı sırada, Suprotek koruyucu katmanının oluşmasından sonra gözlemlenen, yakıtın daha büyük oranla yanması; bir süre sonra sürtünen detayların abraziv aşınmasına yol açacak parçacık kaynağı olan kurumu azaltır. Aynı zamanda, kartere gaz sızmasını azaltarak, yağın oksitlenme hızını düşürür. Bu iki faktör, yağ kaynaklarını belirlemede en önemli rolü oynar.

Yedinci sırada, yeni katmanın söndürücü etkisi, daha kalın yağ tabakası oluşturarak, pistonun hareketinden doğan vuruş etkisini azaltır ( bunun sonucunda motorun çıkardığı ses ve sarsıntılar azalır ). Yağ pompasının durumunu iyileştirmesi de göz ardı edilemeyecek bir özelliğidir, ki bu yağ salınımını arttırarak detayların daha iyi yağlanmasını ve soğutulmasını sağlar. SK Suprotec tarafından oluşturulan yeni koruma strüktürü ( koruma katmanı ), bağların çalışmasındaki her önemli değişime tepki veren bir sistemdir. Başka bir değimle, motorun ve otomobilin diğer parçalarının çalışmasında meydana gelebilecek her durumda, özellikle de ağır çalışma koşullarında Suprotek uygun bir koruma sağlar. SK Suprotek’i metalle kaplayan, yeniden yapılandıran, teflon içeren vb. diğer yağ katkı maddelerinden farklı kılan şey nedir? Bütün olarak bakıldığında, Suprotec’in onlarla karşılaştırılması bile yanlıştır, çünkü bütün katkı maddeleri, yağın özelliklerini iyileştirmeyi hedeflerken, SK Suprotek metalle etkileşime geçer ve sürtünen ikililerin yeni, enerjik bakımdan ‘verimli’ boyuta geçmesini sağlar.

Suprotec’in de yağa katılan bir madde olmasına rağmen, o, sistemin kendini organize etme sürecinin katalizatörü veya öncüsüdür. Bunun kanıtı basittir – Suprotec’in de dahil olduğu sürtünme geomodifikatörleri haricinde hiçbir katkı maddesinin uzun süreli etkisi yoktur. Daha basit bir şekilde de anlatabilirim: yağ değiştirildiğinde katkı maddelerinin etkisi geçer. SK Suprotec ilave edildikten sonra ise, yağ değişimi, sürtünme koşullarını etkilemez ( yeni koruma oluşumu hiçbir yerde ‘saklanmaz’ ) ve etkisini daha uzun süre korur.

Suprotec oto tekniğin bağlantı ve mekanizmalarındaki ne tür sorunları çözer? Rusya’da kullanılan motorların ömrünün Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada’dakilerden 2-3 kat daha kısa olduğu sır değil. Sebepleri açık:

-          Yolların kalitesi ( veya eksikliği )

-          Motor ve diğer bağlantıların yedek parça kalitesi

Yağların kalitesi hakkında yukarıda konuşmuştuk.

Aslına bakarsak, bütün bu sorunların çözümü yük arabalarının bağlantı ve mekanizmalarının SK Suprotec ile yağlanması olabilir. Bunun yanı sıra, parçalar ne kadar daha erken Suprotec ile yağlanırsa, etkisi o kadar daha büyük olur – daha uzun kullanım ömrü, yakıt tüketimi tasarrufu, daha iyi ekolojik göstergeler, acil durumlarda bile şaşmaz çalışma gücü. Yağ kaybı durumunda, motor kayda değer zararlar görmeden daha uzun çalışacak ve size oto servis hasarın meydana geldiği yerden 150km uzaklıkta bile olsa çekici olmadan gitme imkanı sunacaktır. Kapanış olarak, bağlantı ve mekanizmalarda yağlayıcı Suprotec maddeleri uygulandıktan sonra meydana gelen pozitif değişimlerin listesini ilginize sunuyoruz:

-          Yakıt tüketiminde belirgin bir azalma ve motor gücünde artış gözlemleniyor. Sürüş rejimi ve motorun başlangıç durumuna göre, yakıt tüketimindeki tasarruf boş vites veya küçük yüklenmelerde %10 - %15, standart çalışma rejiminde ise %6dır. Motor gücündeki artış %4 - %8dir.

-          Motorun dönme kuvveti eğrisinin krank mili devirleri ile alakalı değişme kuramından yola çıkarak otomobilin dinamiklerinde iyileşmeler meydana gelir;bununla birlikte, sabit maksimum krank mili bölgesi genişler ve daha düşük dönme sıklığı bölgesine girer.

-          Çevreye yayılan atık gazların CO ve CH hususundaki zararları azalır. Böylelikle, araba boş viteste çalıştırılırken, çalıştığı bölgedeki CO emisyonu 1,5 – 3 kat azalırken, standart çalışma rejiminde %30-%50 azalır.

-          Kompresördeki nispi basınç artar ve sabitlenir.

-          Düşük ve eski ısılarda, soğuk motorun çalıştırılması kolaylaşır.

-          Motorun sürtünen ikililerindeki - silindirler, piston halkaları, krank mili ve kam mili eksen yatakları aşınma oranı 1,5 – 2 kata kadar azalır.

-          Yağ yakan otomobillerde tüketim 3 kata kadar azalır.  

-          Motordaki vibrasyon ve mekanik sesler azalır.

SUPROTEC yağlayıcı kompozisyonlar bir kamyon şoförüne yollarda birinci olma hakkını kazanması için her zaman yardımcı olacaktır!

Motor yağsız çalışıyor!

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

10procent

tirplate